Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı (Angina) Nedir?

Göğüs ağrısının sebebi kalp kasının ihtiyacı olan oksijenin sağlanamamasına bağlı olarak ortaya çıkan, tekrarlayıcı beslenme bozukluğu ve kalp kasının geçici fonksiyon bozukluğudur.

Ağrının tipi dinlenmekle veya dilaltı ilaç (nitratlar) almakla geçen  rahatsızlık duygusu veya ağrılar şeklindedir. Bu terim kalp kasındaki beslenme bozukluğunu ifade eder. Yetersiz kan akımı sonucu kalp kasının çalışması için gerekli olan oksijen buraya ulaşamadığı için oluşur ve bu duruma tıp dilinde “iskemi” denmektedir.

Kalbin daha fazla kana ihtiyaç duyduğu ve daha çok çalışmak zorunda olduğu durumlarda ortaya çıkar. Normalde bir şikâyeti olmayan kişinin birdenbire koşmaya ihtiyacı olduğunda bu durum gelişir. Göğüs ağrısı aşırı efor sarf edildiğinde veya ciddi duygusal tepkiler verildiğinde (aşırı sevinç, şiddetli üzüntü, kaygılar esnasında) ortaya çıkabilir.

Ancak bazı insanlarda efor yapmasalar ya da herhangi bir duygusal çalkantı yaşamasalar da bu durum (Kararsız anjina ya da Prinzmetal anjina) oluşabilir. Fakat bu durum nadir gözlenir. Angina bir insanın kalp krizi geçirme, kalp durması ya da ani ölüm riski altında olduğunu gösterir.
 
Göğüs Ağrısı (Angina) Çeşitleri: 
 
1) Kararlı (Stabil) Angina (Göğüs ağrısı)
Aralıklı olarak efor yaptıklarında ya da duygusal bir stres yaşadıklarında göğüs ağrısı yaşayan hastalardır. Bu ağrı dinlenerek veya dilaltı hapı (isordil) kullanarak  düzelir. Bu şikayet hastayı  kalp doktoruna başvurması için uyarmalıdır.

Kararlı göğüs ağrısına neden olan kalbi besleyen atardamarda sabit bir darlık vardır. Bu nedenle kalp kasının ihtiyaçları arttığında yeterli kanlanma sağlanmaz ve göğüs ağrısı ortaya çıkar.

2) Kararsız (Unstabil) Angina (Göğüs ağrısı)
Bu tip insanlarda ağrı efor olmasa da gelebilir ve kalp krizi hiç beklenmedik bir zamanda nedensiz olarak oluşabilir. Bu hastalar ciddi hayati tehlike altındadır. Bu hastalarda hastalık kararlı göğüs ağrısına nazaran daha ilerlemiş olabilir ve tedavisinin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Daha öncede aralıklarla efor esnasında yada duygusal streslerle göğüs ağrısı oluşan hastalarda “Kararsız angina pektoris” gelişmesi hastalığın çok ilerlediğini gösterir. Kalp krizinden önceki son uyarı budur. Zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır.
Acilen teşhis edilerek tedavisinin düzenlemesi gereklidir. Unstable angina bir kalp krizi öncesi önemli bir durum olup acil olarak tedavi edilmelidir.

Çünkü bu hastalar şu risklerle karşı karşıyadır.
1.Kalp krizi
2.Ciddi kalp ritim bozuklukları
3.Kalp durması ve ani ölüm

3)  Varyant angina (Göğüs ağrısı)
Tipik göğüs ağrısından farklı olarak bu sadece dinlenme esnasında oluşur. Fiziksel egzersiz veya duygusal stresi izlemez. Genelde bu ataklar çok ağrılı olabilirler ve gece yarısı ile sabah saat 8.00 arası en sık görülür.

Bu tip göğüs ağrısında ciddi olarak kalbi besleyen atardamarları ani kasılması nedeniyle olmaktadır. edeniyle olmaktadır.

yükleniyor..