Stabil Angina Pektoris

1) Kararlı (Stabil) Angina (Göğüs ağrısı)

Aralıklı olarak efor yaptıklarında ya da duygusal bir stres yaşadıklarında göğüs ağrısı yaşayan hastalardır. Bu ağrı dinlenerek veya dilaltı hapı (isordil) kullanarak  düzelir. Bu şikayet hastayı  kalp doktoruna başvurması için uyarmalıdır.

Kararlı göğüs ağrısına neden olan kalbi besleyen atardamarda sabit bir darlık vardır. Bu nedenle kalp kasının ihtiyaçları arttığında yeterli kanlanma sağlanmaz ve göğüs ağrısı ortaya çıkar.


Kararlı (Stabil) Göğüs Ağrısı (Angina) Nedir?
Kalbi besleyen atardamarların darlık gibi sebeplerle kalbin oksijen ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda kalp kökenli göğüs ağrısı veya sıkıntı hissi oluşur buna tıp dilinde veya latince angina adı verilir.

Özetle kalbin oksijensiz kalması ya da beslenememesi diyebiliriz. Karşımıza bu göğüs ağrısı çoğunlukla stabil yada kararlı angina dediğimiz klinik tablo ile gelir.

1)  Ağrının Yeri:
Göğüs ağrı genellikle göğüs kemiğinin altında veya orta hattın hafif solunda hissedilir. Ağrı bazen sağ göğse, kollara, boyna, çeneye, sırta, ense bölgesine yayılım gösterebilir.

2)  Ağrının Süresi:
Kararlı göğüs ağrısı nadiren 1 dakikadan kısa veya 20 dakikadan uzun sürer. Çoğu hasta, dinlenmeyle veya dilaltına isordil aldıktan sonra 5 dakikadan kısa süre içerisinde ağrının düzeldiğini belirtir. Göğüs ağrısı yavaş yavaş artar ve yayılır.

Batıcı veya saplanıcı tarzda ani olarak maksimum şiddete ulaşan ağrılar çoğunlukla kalp kaynaklı olmayan kas-iskelet veya nörolojik kökenli ağrılardır. Göğüs ağrısının istirahat halinde olması veya 20 dk’dan uzun sürmesi kararsız (anstabil) göğüs ağrısı için tipiktir.

Göğüs ağrısı saatlerce sürüyorsa kalp krizi, perikardit (kalp zarı iltihabı), aort yırtılması, kas-iskelet hastalığı, anksiyete bağlı olabilir.


3)  Ağrının Şekli
Angina göğüs ağrısı veya göğüste sıkıntı hissi seklinde tanımlanabilir. Sıkıntı hissi, sıkışma, baskı, yanma, ağırlık, ağrı, daralma, boğulma gibi tanımlarla tarif edilebilir. Kararlı göğüs ağrısı olan bazı hastalarda, egzersizde göğüs rahatsızlığı yerine nefes darlığı, halsizlik, bitkinlik, bulantı ve tekrarlayan geğirme vardır.


Bu durum özellikle yaşlı hastalarda ve şeker hastalığı olan hastalarda görülür. Bu durum ‘angina eşdeğeri’ olarak bilinir. Angina eşdeğeri şikayetler fiziksel aktivite sona erdirildiğinde veya dilaltı isordil ile hızla kaybolurlar.

4)  Başlatan etkenler:
Klasik olarak ağrı egzersiz (koşma, merdiven çıkma), duygusal nedenler, yemek sonrası ve soğuk ile artar. Sigara kalbin oksijen ihtiyacını artırarak ağrıyı daha da belirginleştirir.

5)  Ağrıyı geçiren etkenler:
Dilaltı isordil, ağrının düzelmesini hızlandırsa da, çoğu zaman ilaçlar kullanılmasa dahi göğüs ağrısı dinlenme ile 1–5 dakika arasında düzelir. 

yükleniyor..