Kalp Yetmezliği Hakkında

KALP YETMEZLİĞİ SINIFLAMASI

Kalp yetmezliğine dair çeşitli durumlara göre farklı sınıflamalar vardır

Sol Kalp Yetmezliği:

En sık olarak nefes darlığı ve çabuk yorulma yakınmaları gelişir. Ayaklarda şişme, çarpıntı da sık görülür. Hastalar sırtüstü yatarken nefes darlığı veya geceleri uykudan hava açlığı ile uyanabilir.

Sağ kalp yetmezliği: 

Oksijenden fakir kanın kalbin sağ tarafına geldikten sonra bu bölgenin yeterince kasılmaması sonucu ortaya çıkar ve kan geriye doğru göllenmeye başlar. Ayak ve ayak bileklerinde şişlikler oluşur. Parmakla bu şişliklere bastırıldığı zaman çukur oluşur. Sıvı tutulumu karaciğerde ve karında şişliğe neden olabilir. Hasta karaciğer tarafında ağrı, karında şişlik nedeniyle hazımsızlık, iştah ve kusma görülebilir. 

Kalbin kasılma-pompalama gücünün azalması (sistolik kalp yetmezliği)

Sıklıkla kalp krizi ve kalp kası hastalıklarına bağlı kalbin kasılma ve pompalama fonksiyonlarında bozulma sonucu ortaya çıkar. Sıklıkla karşılaşılan kalp yetmezliği sebebidir.

Kalbin gevşeme yeteneğinin bozulması (diyastolik kalp yetmezliği)

Bu kalp yetmezliğinde kalp normal kasıldığı halde tam olarak gevşeyemez, böylece kalbe giren kan dolumu ve dolayısıyla pompalanan kan  miktarı azalır. Ekokardiyografi ile ölçülen ejeksiyon fraksiyonu (EF) denen bir ölçüm ile her kalp atışında kalbin ne kadar iyi kasıldığı görülür. En sık yapan nedenler arasında kalp damar hastalığı, hipertansiyon ve kalp kapak hastalıkları gözlenir.

Akut kalp yetmezliği

Kalp krizi, kalp kapak hastalığı gibi birçok nedene bağlı ani ve hızlı gelişen kalp yetmezliğidir

Kronik kalp yetmezliği

Geçirilmiş kalp krizi, uzun zamanlı kapak hastalığı, kalp kası hastalığı, hipertansiyon vb nedenlere bağlı gelişen uzun zamandır varolan kalp yetmezliği

Kronik kalp yetmezliğinin akut dekompanzasyonu (bozulması)

Geçirilmiş kalp krizi, uzun zamanlı kapak hastalığı, kalp kası hastalığı, hipertansiyon vb nedenlere bağlı gelişen uzun zamandır varolan kalp yetmezliğinin yeni gelişen nedenlere bağlı aniden kötüleşmesi durumudur.

yükleniyor..