Diyastolik Kalp Yetmezliği

Kalbin gevşeme yeteneğinin bozulması (Diyastolik Kalp Yetmezliği)

Bu kalp yetmezliğinde kalp normal kasıldığı halde tam olarak gevşeyemez, böylece kalbe giren kan ve dolayısıyla pompalanan kan  miktarı azalır. Kalbin kasılma fonksiyonun güvenilir bir parametresi olan Ejeksiyon Fraksiyonu (EF) her kalp atışında kalbin kendine gelen kanın ne kadarını pompaladığını gösterir. Bu kalp yetmezliği çeşidinde kasılabilirlik göstergesi olan EF ölçümleri normal tespit edilir. Ekokardiyografi ile kalbin gevşeme fonksiyonları bozuk tespit edilir.

En sık yapan nedenler arasında kalp damar hastalığı, hipertansiyon ve kalp kapak hastalıkları gözlenir.  Hipertansiyon hastalığında kalp kasının kalınlaşması ve elastikiyetini yitirmesi, kalp damar hastalığında ise kalbin iyi beslenememesi nedeniyle kasın gevşeme yeteneği bozulur.

Bu hastalar sıklıkla ani gelişen kalp yetmezliği ile acile servise başvururlar. Yapılan kalp ultrasonlarında kalp kasılması normal saptanır. En sık kalp yetmezliğine sokan sebep ise hipertansiyon ataklarıdır. Bu hasta gurubu sıklıkla kalp kasılması normal yani EF normal aralıkta olan kalbim dolumunda problem olan hasta grubunda meydana gelmektedir. Bu hasta gurubunun en temel tedavisi tansiyonun normal aralıkta tutulmasıdır.

yükleniyor..