Sağ Kalp Yetmezliği

Sağ Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalbin sağ tarafının pompa gücünün azalmasıyla oksijenden fakir olan kanın kalbin sağ tarafına geldikten sonra akciğere gönderilememesi sonucu ortaya çıkar ve kan geride toplardamarlarda göllenmeye başlar.

Belirti ve Bulgular 

En belirgin belirti sağ kalbin gerisindeki toplardamarlarda kanın birikmesidir. Buna bağlı olarak sıklıkla alt taraflarda ayak ve ayak bileklerinde şişlikler oluşur.

Sağ kalp yetmezliğin şiddetine göre sırtta, kasıklarda ve genital bölgelerde ödem, karaciğerde büyüme görülmektedir.

İştahsızlık, halsizlik ve şişkinlik, karın boşluğunda sıvı birikimi sağ kalp yetmezliğinin belirti ve bulgularının başlıcalarındandır.

Sağ Kalp Yetmezliği Nedenleri

Sağ kalbin yetmezliğinin en sık sebebi kalbin sol kaynaklı sebepleridir. Bunlardan en sık sebep mitral kapağı hastalığı, sağ kalpte ise kronik bronşit ve astıma bağlı akciğer atardamar basıncının artışıdır.

Diğer sebepler triküspit darlığı ve yetmezliği, sağ karıncığı da içeren kalp krizi oluşması ve doğumsal kalp hastalıklarıdır.

Tedavi 

Kalp yükünün azaltılması: Bu amaca yönelik olarak hastalar ağır eforlardan sakınılmalıdır. Hasta şişmansa kilo vermesi sağlanır. İlaçların ve yaşam tarzı değişikliklerin mutlaka uygulanması gereklidir.

Kalp kasılma gücünün artırılması: Bunun için hastaya digoksin verilebilir. Digoksin düzenli doktor ve tahlil kontrolü ile mutlaka takip edilmelidir.

Sıvı alımının kontrolü: Kalp yetmezliğinin tedavi ve bakımında en önemli basamaktır. Bunun için yapılacak işlem önce diyette tuzu mutlaka kısıtlamaktır. Bu nedenle hastaların tuzlu yememenin yanı sıra kabartma tozu içeren tatlı besinleri ve sodyum içeren hazır yiyecekleri de yememesi gereklidir. Sıvı alımının kontrolünde sıvı kısıtlaması, yalnızca çok ileri kalp yetmezliklerinde yapılabilir.

İdrar Söktürücü İlaçlar: İdrar söktürücü ilaçların verilmesi sıvı fazlalığının kontrol edilmesinde uygulanabilecek bir başka yöntemdir. Furosemid (lasix, desal) sıklıkla kullanılan bir idrar söktürücü (diüretik) olarak kullanılır. Böbrek testleri ve kan elektrolit düzeyleri doktor kontrolünde takip edilmelidir.

yükleniyor..