Gebelerde Hipertansiyon

Gebelik Hipertansiyonu

Gebelikte hipertansiyon anne ve bebek için en önemli risk faktörlerinden bir tanesidir. Hipertansiyon gebeliklerin 10-20’sinde görülmektedir. Bunların 70i gebelik hipertansiyonu ve 30’u daha önce tanı almış hipertansiyona bağlıdır. A.B.D’de anne ölümlerinin 15-20’si hipertansiyona bağlıdır. Gebelik hipertansiyonu gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan ve gebeliğin sonlanması ile çoğu vakada doğum sonrası 42 gün içinde ortadan kaybolan kan basıncının140/90 mm Hg’nin üzerinde olması olarak kabul edilir.

2 klinik durum ile karşımıza gelebilir bunlar geçici hipertansiyon veya preeklampsi (hipertansiyon ile birlikte idrarda protein atılımı artışı) denilen hamilelikte ortaya çıkan idrarda protein atımlının artışı ile giden ciddi bir hastalık şeklindedir. Doğumdan sonraki 12 hafta içinde düzelmeyen kan basıncı yüksekliğinde hasta geçici olmayan hipertansiyon olarak kabul edilir. Gebelik ile ilgili hipertansiyon yetersiz organ beslenmesine neden olur..

Preeklampsi nedir?

Gebelikte preeklampsi (hipertansiyon, ödem ve idrarda protein) görülme sıklığı 5-8 olup ilk gebeliklerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Diğer risk faktörleri arasında anne yaşının 35’ten yüksek olması, ikiz gebelik, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, daha önceki gebeliklerde preeklampsi görülmesi ve aile öyküsü sayılabilir.

Gebeliğin 20. haftasıyla doğumdan sonraki 1. haftanın sonu arasında, hipertansiyon ve albüminüri veya ödemin oluşmasıdır. Sebebi bilinmemektedir. Gebelik döneminde beliren, nedeni bilinmeyen tansiyon yükselmesinin meydana getirdiği, idrarla albümin kaybı ve normalde damarlar içinde tutulması gereken sıvının büyük kısmı vücut boşluklarına kaçarak aşırı kilo alımına ve ödem oluşmasına yol açar. Ailesel özellik gösterir. Genellikle ilk hamilelikte olur. Önceden mevcut kronik hipertansiyon zemininde gelişebilir. Preeklampside anne ve bebek için risk artmıştır. Preeklampsiyi konvulziyonlarla(kasılmalarla gelen nöbet) seyreden eklampsi takip edebilir.

yükleniyor..