Faydalı Bilgiler

Coumadin

Coumadin nedir?

Coumadin antikoagulandır. İçindeki aktif madde olarak "warfarin sodyum" bulunur. Anti “karşıt” demektir, koagulan ise “pıhtılaştıran” anlamındadır. 

Antikoagulan, kan damarlarında kan pıhtılarının oluşumunu önleyen anlamında kullanılır.

Coumadin niçin kullanılır?

Atriyal fibrilasyon sırasında kalpte atriyum (kulakçık) adını verdiğimiz odacıklarda düzenli bir kasılma yoktur. Kan, bu odacıkta nispeten hareketsiz olarak durur. Kalbin hareketsiz kalması kanın pıhtılaşmasına ve kanın şekilli elemanlarının birbirine yapışmasına neden olur.

Bu sebeplerle AF tanısı olan hastaların kalbinde pıhtı oluşma ihtimali vardır. AF tanısı olan hastalarda inme riski normal ritmdeki hastalara göre 5 kat daha fazladır. Bu nedenle AF’li hastalarda coumadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar önerilmektedir.

Coumadin ne yapar?

Coumadin; K vitamininin oluşumunu engelleyerek kanın pıhtılaşma özelliğini azaltır. Bu yüzden K vitamini içeren besinler (bazı yeşil sebzeler ve bazı bitkisel yağlar) coumadinin etkisini azaltabilir. Coumadin zararlı pıhtıların oluşumunu ve var olan pıhtıların büyümesini durdurmaya yardımcı olur. Coumadin var olan kan pıhtılarının yok olmasını sağlamaz.

Coumadinin etkisi genellikle 24 saat içinde başlar. Etkisi tam olarak 72-96 saat içinde ortaya çıkar. Etkisi ilaç kesilse bile 2 ila 5 gün devam eder. Coumadini doktorunuzun size tavsiye ettiği dozda kullanmanızdır.

Coumadini nasıl kullanmalıyım?

Coumadinin etkisi dozla doğru orantılıdır. Yani doz arttıkça etki daha da artar (kan daha da sulanır). Çok yüksek dozlarda kendiliğinden kanamalar da görülebilir. Coumadinin işe yarayabilmesi için kanda belirli bir düzeyde olması (yani kanın belirli bir oranda sulanması ) gerekir.

Daha az olursa, işe yaramaz ve yine pıhtılar oluşur. Çok fazla olursa bu sefer de kanamalar görülebilir. Etkili olan bu dozu ayarlamak için kan testi yapılır. Doktorunuzun isteği üzerine yapılan bu kan testi INR ile yapılır. İlacı hangi dozda alacağınızı ve kan testlerinizin değerinin ne olması gerektiğini doktorunuz ayarlayacaktır.

İlaç dozu kan testi değerlerinize göre ayarlanacaktır. Almanız gereken Coumadin miktarı zamanla değişebilir, bu nedenle belirli zamanlarda kan tahlillerinizi yaptırıp doktorunuza danışmanız gerekir.

Coumadin’i ilk kullanmaya başladığınız günden sonra bir kaç günde bir yapılması gereken kan testleri coumadinin etkisi istenilen düzeye ulaştıktan sonra 3-4 haftada bire düşürülür ve bu şekilde gider.

Bu testler doktorunuzu tarafından belirlenecek Coumadin miktarının doğru saptanmasını sağlar. INR testlerinin periyodik aralıklarla tekrarlanması, ilaç tedavisinden maksimum yarar sağlanması açısından gereklidir.

Coumadin’i ne kadar sıklıkta, ne zaman kullanmalıyım?

Coumadin’i her gün aynı saatte ve doktorunuzun size önerdiği şekilde almaya çalışın. İlacı almayı unuttuğunuz takdirde, unutulan tableti, aynı gün içinde mümkün olduğunca çabuk içmeye çalışın. Telafi amaçlı da olsa asla ertesi gün 2 doz birden Coumadin kullanmamalısınız.

Coumadin’in olası yan etkileri nelerdir?

İlaç dozu fazla olduğu zaman kanamalar oluşabilir:

baş ağrısı ve baş dönmesinden şikayetçiyseniz,

tıraş kesiği veya benzeri yaralanmalarda kanama pıhtılaşarak durmuyorsa,

burun kanamaları oluyor ve kanama durmuyorsa,

dişlerinizi fırçalarken diş eti kanamanız oluyorsa,

kan kusuyorsanız,

bilinmeyen nedenlerle cildinizde siyah ve mor lekeler oluşuyorsa,

idrar renginiz kırmızı ya da koyu kahverengi ise,

tuvaletinizi yaptığınız sırada dışkının rengi siyah ya da kırmızıysa,

menstruasyon (adet) döneminde normalin üstünde kanamanız oluyorsa,

beklenmeyen ağrı ve şişkinlikler hissedildiğinde, hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

İlaç etkileşimleri ve uygulanması gereken diyet hakkında neler bilmeliyim?

Coumadin, reçeteli ve reçetesiz satılan birçok ilaçla etkileşimde bulunur. Bu nedenle, herhangi bir ilacın kullanımına başlamadan, kullanımını bırakmadan veya ilaç değiştirmeden mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Reçetesiz satılan ve Coumadin ile etkileşen bazı ilaçların arasında; romatizma ağrılarında kullanılan ilaçlar, aspirin, mide ülserinde kullanılan bazı ilaçlar, K vitamini içeren vitamin hapları bulunmaktadır.

Bitkisel ilaçlar da Coumadin ile etkileşime girebilir. Bitkisel ve doğal ürünler kullanıyorsanız, doktorunuzu bunlar hakkında bilgilendiriniz.

Aşağıdakilerden herhangi birinin olması halinde ne yapmalıyım?

Vücudunuzda kesiğe neden olduğunuzda ve kanamayı durduramadığınızda; kesinlikle doktorunuza danışmalısınız, size medikal bir müdahale uygulanması gerekip gerekmediğine doktorunuz karar vermelidir.

Hamile iseniz ya da hamile kalacaksanız, kesinlikle Coumadin kullanımı hakkında kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

Coumadini saatinde almayı unutmanız halinde; telafi için asla fazladan Coumadin almayınız. Kaçırdığınız tableti aynı gün içinde içmeye çalışınız, ertesi gün telafi amacıyla alınan 2 doz Coumadin sağlığınız için tehlike yaratır. Unutmanız halinde, doktorunuza bilgi vermeyi unutmayınız.

Coumadin kullanırken yolculuk yapmak isterseniz veya yolculuğa çıkmanız gerekirse; yolculuk süresince, yemek yeme alışkanlıklarınızı ve günlük aktivitelerinizi rutin şekilde devam ettirmeye çalışın. Seyahat süresince ihtiyacınızı karşılayacak miktarda Coumadin’i yanınızda götürdüğünüze emin olun.

Bir spor aktivitesinde yer almak isterseniz, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir, ciddi sakatlanmalara yol açacak aktivitelerden kaçınmanızı isteyebilir.

Niçin yediğim yemeklere dikkat etmeliyim?

Yediğimiz birçok besinde K vitamini bulunmaktadır. K vitamini fazla içeren besinler coumadinin etkisini azaltabilir. Coumadin kullanırken, yemek yeme alışkanlıklarını düzenlerken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Niçin genel yemek yeme düzenimi her gün aynı tutmalıyım?

Aldığınız besinler yoluyla K vitaminindeki büyük değişiklikler, Coumadin’in vücudunuza olan yararını olumsuz yönde etkileyebilir. Uyguladığınız diyeti dengeli tutmanız, aldığınız K vitamini seviyesini belirlemekte son derece önemlidir.

Örneğin 10 günde bir ıspanak yemeği yiyorsanız aynı sıklıkta yemeğe devam edebilirsiniz ama bir hafta süreyle her gün ıspanak yemeniz, coumadin etkinliğini azaltıcı etki oluşturacaktır. Yemek düzeninizde büyük değişiklikler yapmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız. Eğer yaptığınız değişiklikler, sağlık sorunlarınızdan kaynaklanan zorunlu değişiklikler ise, bu durumda da doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Bol miktarda K vitamini içeren besinlerin tüketiminden kaçınmalı mıyım?

Hayır. Tek yapmanız gereken, diyetinizi dengeli tutmanızdır. Sağlıklı bir beslenme için gerekli olan besinler de (yapraklı yeşil sebzeler ve bazı baklagiller gibi) içerdikleri K vitamini açısından zengin olabilirler.

Önemli olan besin dengesini sağlayabilmektir. Bu besinleri her zaman hangi sıklık ve miktarda tüketiyorsanız aynı şekilde tüketmeye devam ediniz.

Tükettiğim besinlerde ne kadar K vitamini bulunmaktadır?

Pişirilen, dondurulan veya kurutulan besinlerin içerdiği K vitamini miktarı, tazeyken içerdikleri miktarla aynıdır.

Yüksek miktarda K vitamini içeren besinler (bunlar genel olarak yeşil sebzelerdir):
Mayonez, soya yağı, brokoli, brüksel lahanası, lahana, hindiba, yeşil soğan (çiğ), kara lahana,    yeşil lahana, kıvırcık salata, marul, maydanoz, nane, bezelye, ıspanak, semiz otu, tere, şalgam yaprağı, yeşil çay, pazı, alatalık (kabuklu)
!!!!! UNUTMAYINIZ Kİ; hangi besinin daha çok K vitamini içerdiğinden daha önemlisi, sizin diyetinizin dengeli olmasıdır !!!!!

INR DEĞERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

INR değerini artıran durumlar: Pıhtılaşmayı etkileyen diğer ilaçlar, kanser, bağ dokusu hastalıkları, kalp yetmezliği, ishal, beslenme bozuklukları, karaciğer hastalıkları (sarılık, siroz), hipertiroidi (guatr bezinin fazla çalışması),  K vitamin eksikliği, alkol

PT/INR değerini azaltan durumlar: K vitamininden zengin beslenme, hipotiroidizm (guatr bezinin az çalışması), böbrek yetmezliği, coumadin'e direnç olması, kan yağlarında yükseklik)

COUMADİN KULLANIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

Coumadin’i doktorunuzun size tavsiye ettiği gibi kullanın.

Günlük yeme alışkanlıklarınızı ve aktivitelerinizi her gün için aynı tutmaya çalışın.

Sizden istendiği zaman kan tahlillerinizi yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Kullandığınız her türlü ilaçtan ve uyguladığınız beslenmeye yönelik her türlü bitkisel ilaçlardan doktorunuza bahsediniz.

Hastalanma, yaralanma ve durdurulamayan kanama durumlarında mutlaka doktorunuza başvurun.

Dişçiye gittiğinizde veya herhangi bir sağlık uygulamasında, operasyonu gerçekleştiren sağlık görevlisine Coumadin kullandığınızı bildirin.

COUMADİN KULLANIRKEN YAPILMAMASI GEREKENLER

Telafi amacıyla fazladan tablet almayınız. Doktorunuza danışmadan başka bir ilaç kullanmayınız.

Hamile iseniz veya hamile kalma ihtimaliniz varsa Coumadin kullanımı konusunda kesinlikle doktorunuzdan bilgi alınız.

Alkol tüketiminden kaçının.

Travmatik yaralanmalarla sonuçlanabilecek her türlü aktiviteden kaçının.

Yemek düzeninizdeki zorlayıcı değişikliklerden kaçınınız.

Alternatif tıpta kullanılan bir takım maddeler de coumadin ile etkileşime girebilir (balık yağı, ginkgo biloba, ginseng, mentol, deniz yosunu, E vitamini vb). Bunların kullanımı için mutlaka doktorunuza danışınız.

yükleniyor..