Üfürüm Nedir?

Kalpte üfürüm nedir?

• Kalbin muayenesi sırasında, dinleme aleti(steteskop) ile kalp dinlenirken normal kalp sesleri dışında kalpten ya da damarlardan geçen kan akımının çıkardığı doktorunuzun duyduğu seslere verilen isimdir. Üfürümlerin birçok çeşidi vardır. Tamamen zararsızları olduğu gibi, hafif veya ağır kalp hastalığı bulgusu da olabilir. Üfürüm kalp hastalıklarının bulgularından sadece bir tanesidir. Üfürüm duyulan kişilerin kalbi tamamen normal olabildiği gibi, bazı kalp hastalıklarında hiç üfürüm olmayabilir.

Masum üfürüm nedir ?

• Bebek ve çocuklarda en sık karşılaşılan üfürümler kan akımında bir bozukluk olmadan duyulan üfürümlerdir. Yani kalpte ya da damarlarda bir bozukluk olmadan da üfürüm duyulabilir. Bu üfürümlere fonksiyonel üfürüm, masum üfürüm, normal üfürüm isimleri verilir. "Masum üfürüm" kalpte ve damarlarda bir bozukluk olmadığını, her şeyin yolunda olduğunu en iyi anlatan terim olduğundan bugün en çok bu isim kullanılır.

• Normal, sağlıklı çocukların bile 30-40'ında duyulabilir. Genellikle 2-7 yaş arası çocuklarda sıklıkla duyulmasına karşın her yaşta bulunabilir. Genellikle ateş, kansızlık ve heyecan gibi kalbin hızlı çalışmasına neden olan durumlarda üfürüm şiddeti artar. Bu nedenler ortadan kalktığında üfürüm azalır veya kaybolur. Ayrıca vücut pozisyonu ve solunumla da değişebilir. Hastaların çoğunda üfürüm bir ateşli hastalık nedeniyle doktora gittiklerinde fark edilir. Sıklıkla görülen masum üfürümler çoğunlukla kendiliğinden kaybolur.

• Üfürümler genellikle bebeği ya da çocuğu muayene eden pratisyen doktor ya da çocuk doktoru tarafından duyulurlar. Kalpte üfürüm duyulması genellikle ailelerde ciddi kaygıya yol açan bir durumdur. İster masum tabiatlı olsun, isterse bir hastalık habercisi olsun, bebek ya da çocukta duyulan üfürümün kesin adını koymak için ekokardiyografi gibi tetkiklere ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte, kalp hastalıkları ile ayırıcı tanısının yapılması gereklidir. Sıklıkla masum üfürümler kalp hastalığı zannedilebildiği gibi, bazen de organik kalp hastalıkları masum üfürüm zannedilerek tanı ve tedavide gecikmeye yol açarlar.

yükleniyor..